Skip to content

10 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block22704
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
14%
Improvement Value:$539,100
86%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387-0.6%
2024$8,440+40.1%
2023$6,025-0.4%
2022$6,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft2,456DeedBook 9714, Page 39Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8769, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 2005