Skip to content

43 Towers St.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 10, 1990

Property Information

Block22802
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
34%
Improvement Value:$147,000
66%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971-0.6%
2024$5,002+40.1%
2023$3,571-0.4%
2022$3,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4321, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1961