Skip to content

36 College Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1957
Other Exempt

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 7, 2009

Property Information

Block22802
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
37%
Improvement Value:$147,400
63%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,070-34.7%
2018$7,767+3.0%
2017$7,539+0.7%
2016$7,489-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8647, Page 646Recorded1/27/2009

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8514, Page 288Recorded5/19/2008

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8107, Page 90Recorded1/23/2007

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 7903, Page 238NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1957