Skip to content

38 College Dr.

Jersey City, NJ 07305

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block22802
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page228

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
33%
Improvement Value:$176,600
67%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,904-0.6%
2024$5,941+40.1%
2023$4,241-0.4%
2022$4,257+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 3520, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1958