Skip to content

2054 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Apr 27, 2011

Property Information

Block23001
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page230

Building Details

Building Class---
Description2S-STU-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
55%
Improvement Value:$162,100
45%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032-0.6%
2024$8,082+40.1%
2023$5,770-0.4%
2022$5,791+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

DeedBook 8799, Page 448Recorded7/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1905