Skip to content

180 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1902

Last Sale Price
$133,477
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block23502
Lot98
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$199,900
70%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373-0.6%
2024$6,413+40.1%
2023$4,578-0.4%
2022$4,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,477

From:

To:

DeedBook 9358, Page 488Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$36,167
DeedBook 8884, Page 927

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 8697, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1902