Skip to content

162 Grant Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 27, 2009

Property Information

Block22402
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page224

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
30%
Improvement Value:$200,300
70%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,373-0.6%
2024$6,413+40.1%
2023$4,578-0.4%
2022$4,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 8656, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1900