Skip to content

379 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$360,500
Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block2303
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
51%
Improvement Value:$230,400
49%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504-0.6%
2024$10,570+40.1%
2023$7,545-25.2%
2022$10,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,500
DeedBook 7462, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1880