Skip to content

355 New York Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block2303
Lot38
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,100
31%
Improvement Value:$577,500
99%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,070+43.9%
2024$9,082
Property History

Property Sale

Sale
$915,000

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 9777, Page 868NU CodePartial parcel (6)Recorded10/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023