Skip to content

547 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1908

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block2305
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BTFD2UHBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,209
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
35%
Improvement Value:$395,400
65%
Total Assessment$607,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,574-0.6%
2024$13,660+40.1%
2023$9,751-0.4%
2022$9,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,209DeedBook 9763, Page 611NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1908