Skip to content

91 Hague St.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block402
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
44%
Improvement Value:$238,300
56%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564-0.6%
2024$9,624+40.1%
2023$6,870-0.4%
2022$6,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 9692, Page 101NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 8688, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1910