Skip to content

531 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block2305
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1.5S-B-D-1U-FG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
40%
Improvement Value:$438,600
60%
Total Assessment$731,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,325-0.6%
2024$16,428+87.5%
2023$8,759-0.4%
2022$8,792+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 9518, Page 208NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1890