Skip to content

523 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block2305
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
11%
Improvement Value:$1,538,900
89%
Total Assessment$1,730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,631-0.6%
2024$38,873+40.1%
2023$27,749-0.4%
2022$27,853+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

DeedBook 9790, Page 196Recorded12/12/2023

Property Sale

Sale
$1,720,000

From:

To:

DeedBook 9308, Page 681Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$1,130,000

From:

To:

DeedBook 9019, Page 261NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8858, Page 144Recorded7/5/2012