Skip to content

254 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 4, 2009

Property Information

Block2306
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,562
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
38%
Improvement Value:$397,000
62%
Total Assessment$642,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,336-0.6%
2024$14,426+40.1%
2023$10,298-0.4%
2022$10,336+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8704, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1900