Skip to content

140 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block3404
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-3U-HG1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,500
37%
Improvement Value:$383,300
63%
Total Assessment$609,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,617-0.6%
2024$13,702+40.1%
2023$9,781-0.4%
2022$9,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,462DeedBook 9747, Page 898NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/19/2023

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 8038, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1968