Skip to content

321 New York AveJersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block2306
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2.5SF-3U&2SF-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,100
63%
Improvement Value:$174,600
37%
Total Assessment$476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645-0.6%
2024$10,711+40.1%
2023$7,646-0.4%
2022$7,675+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 7428, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900