Skip to content

99 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block23201
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,100
27%
Improvement Value:$255,500
73%
Total Assessment$350,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,829-0.6%
2024$7,878+40.1%
2023$5,624-0.4%
2022$5,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7330, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1915