Skip to content

107 Claremont Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 29, 2002

Property Information

Block23201
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page232

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
26%
Improvement Value:$252,900
74%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679-0.6%
2024$7,727+40.1%
2023$5,516-0.4%
2022$5,537+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 6083, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1907