Skip to content

80 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block23302
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$254,600
73%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,807-0.6%
2024$7,856+40.1%
2023$5,608-0.4%
2022$5,629+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,566DeedBook 9448, Page 200Recorded11/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900