Skip to content

94 Clerk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block23302
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,273
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
16%
Improvement Value:$510,900
84%
Total Assessment$605,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+64.6%
2024$8,220+40.1%
2023$5,867-0.4%
2022$5,889+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,273DeedBook 9803, Page 516Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,273DeedBook 9123, Page 73Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 734Recorded3/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890