Skip to content

751 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 26, 2006

Property Information

Block23304
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
32%
Improvement Value:$172,000
68%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649-0.6%
2024$5,685+40.1%
2023$4,058-0.4%
2022$4,073+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7812, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1900