Skip to content

76 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Feb 21, 2008

Property Information

Block23304
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
20%
Improvement Value:$353,600
80%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870-0.6%
2024$9,932+40.1%
2023$7,090-0.4%
2022$7,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 8459, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 2006