Skip to content

219 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block23402
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
37%
Improvement Value:$148,200
63%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252-0.6%
2024$5,285+40.1%
2023$3,773-0.4%
2022$3,787+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8826, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1907