Skip to content

219 Bayview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block23403
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
29%
Improvement Value:$209,300
71%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583-0.6%
2024$6,624+40.1%
2023$4,729-0.4%
2022$4,746+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7777, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910