Skip to content

212 Wegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Mar 16, 2006

Property Information

Block23402
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
23%
Improvement Value:$308,000
77%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$566,000
DeedBook 7856, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2005