Skip to content

211 M.L. King Drive

Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block23403
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
32%
Improvement Value:$213,600
68%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967-0.6%
2024$7,011+40.1%
2023$5,004-0.4%
2022$5,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5872, Page 17