Skip to content

204 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915
Apartment
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block23403
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$327,400
57%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,782-0.6%
2024$12,862+40.1%
2023$9,181-0.4%
2022$9,216+4.5%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-003993-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$1,077,438
DeedBook 9354, Page 175

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft5,436DeedBook 9105, Page 880Recorded3/14/2016

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7436, Page 194

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7436, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1915