Skip to content

22 Fulton Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block25202
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page252

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,122
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
35%
Improvement Value:$166,900
65%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714-0.6%
2024$5,750+40.1%
2023$4,105-0.4%
2022$4,120+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9858, Page 27Recorded10/30/2024

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8849, Page 815Recorded5/21/2012

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 8734, Page 627NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/3/2010

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 7191, Page 219Recorded1/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1911