Skip to content

213 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block23404
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page234

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$228,900
72%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099-0.6%
2024$7,143+40.1%
2023$5,099-0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3424, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1909