Skip to content

557 Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1911
Commercial

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block23501
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B&F-5U-1C
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
9%
Improvement Value:$1,063,100
91%
Total Assessment$1,168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,102-0.6%
2024$26,265+192.4%
2023$8,982-0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

DeedBook 9290, Page 509Recorded3/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1911