Skip to content

176 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block23502
Lot96
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
30%
Improvement Value:$197,500
70%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319-0.6%
2024$6,359+40.1%
2023$4,539-0.4%
2022$4,556+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 9680, Page 202

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4249, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1909