Skip to content

91 Wilkinson Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$659,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block23502
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page235

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BTG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
25%
Improvement Value:$280,100
75%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,287-0.6%
2024$8,339+40.1%
2023$5,952-0.4%
2022$5,975+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$659,000
Sq Ft2,492DeedBook 9825, Page 275Recorded5/30/2024

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 9323, Page 170Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 9116, Page 126Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 8579, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1900