Skip to content

34 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Dec 4, 2021

Property Information

Block23701
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
30%
Improvement Value:$209,100
70%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,659+3.2%
2024$6,451+42.3%
2023$4,533-0.4%
2022$4,551+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000
Sq Ft2,184DeedBook 9655, Page 980Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$21,900
DeedBook 3172, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1915