Skip to content

40 Bayview Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block23701
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,255
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
23%
Improvement Value:$309,300
77%
Total Assessment$399,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916-0.6%
2024$8,972+40.1%
2023$6,405-0.4%
2022$6,429+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft3,255DeedBook 9915, Page 879Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$500
Sq Ft4,517DeedBook 9703, Page 56Recorded10/14/2022

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4498, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1915