Skip to content

30 Freedom Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block24201
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page242

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
38%
Improvement Value:$124,600
62%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,263-0.7%
2024$4,291+43.4%
2023$2,992-0.4%
2022$3,004+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 9355, Page 476Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 3897, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1925