Skip to content

34 Woodlawn Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1932

Last Sale Date
Jul 25, 2022

Property Information

Block25903
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
32%
Improvement Value:$163,500
68%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359-0.6%
2024$5,393+40.1%
2023$3,850-0.4%
2022$3,864+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932