Skip to content

131 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block23801
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$207,800
69%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,739-0.6%
2024$6,781+40.1%
2023$4,841-0.4%
2022$4,859+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8967, Page 962Recorded4/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970