Skip to content

129 Audubon Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 22, 2013

Property Information

Block23801
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
42%
Improvement Value:$129,900
58%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000-0.6%
2024$5,031+40.1%
2023$3,591-0.4%
2022$3,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 254Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4346, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1880