Skip to content

314 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Dec 19, 2013

Property Information

Block14905
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
61%
Improvement Value:$126,900
39%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,210-0.6%
2024$7,256+40.1%
2023$5,179-0.4%
2022$5,199+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 8953, Page 177Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 8953, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1885