Skip to content

105 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Date
Feb 9, 1994

Property Information

Block23801
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
31%
Improvement Value:$209,300
69%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773-0.6%
2024$6,815+40.1%
2023$4,865-0.4%
2022$4,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4705, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1961