Skip to content

334b Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block23801
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page238

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,379
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
28%
Improvement Value:$346,600
72%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696-0.6%
2024$10,763+40.1%
2023$7,683-0.4%
2022$7,712+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9050, Page 735Recorded7/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927