Skip to content

330 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 23, 2009

Property Information

Block23901
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,330
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
26%
Improvement Value:$291,500
74%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,778-0.6%
2024$8,833+40.1%
2023$6,305-0.4%
2022$6,329+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8695, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1927