Skip to content

49 Audubon Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block23901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,265
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
39%
Improvement Value:$147,900
61%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,402-0.6%
2024$5,435+40.1%
2023$3,880-0.4%
2022$3,895+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$482,500
Sq Ft2,265DeedBook 9787, Page 796Recorded11/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1929