Skip to content

300 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2004

Property Information

Block23901
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
25%
Improvement Value:$286,200
75%
Total Assessment$383,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552-0.6%
2024$8,606+40.1%
2023$6,143-0.4%
2022$6,166+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927