Skip to content

312 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block23901
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,094
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
26%
Improvement Value:$273,500
74%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269-0.6%
2024$8,321+40.1%
2023$5,940-0.4%
2022$5,962+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4427, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1927