Skip to content

318 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block23901
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
26%
Improvement Value:$275,400
74%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,311-0.6%
2024$8,363+40.1%
2023$5,970-0.4%
2022$5,992+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7802, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1927