Skip to content

9 Casper Ct.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block23904
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-ST-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
36%
Improvement Value:$167,800
64%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824-0.6%
2024$5,860+40.1%
2023$4,183-0.4%
2022$4,199+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9355, Page 240

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9355, Page 240Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$318,900

From:

To:

DeedBook 7664, Page 64Recorded9/13/2005

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5440, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1925