Skip to content

6 Westminster LaneJersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 7, 2016

Property Information

Block23904
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
35%
Improvement Value:$170,500
65%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824-0.6%
2024$5,860+40.1%
2023$4,183-0.4%
2022$4,199+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 9140, Page 648

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9140, Page 648Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8710, Page 701Recorded1/15/2010

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 8068, Page 194NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/11/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960