Skip to content

310 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block23901
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,914
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
27%
Improvement Value:$261,700
73%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005-0.6%
2024$8,056+40.1%
2023$5,750-0.4%
2022$5,772+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft3,914DeedBook 9628, Page 794Recorded1/10/2022

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

DeedBook 9124, Page 320Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 7025, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1927