Skip to content

297 Stegman Pkwy.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block23905
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
49%
Improvement Value:$100,700
51%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,410-0.6%
2024$4,438+40.1%
2023$3,168-0.4%
2022$3,180+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 9263, Page 1Recorded12/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925